Úprava terénů a kámen v zahradě

Úprava terénu pozemku bývá prvním krokem při realizaci zahrady. Přichází na řadu po dokončení venkovních stavebních prací na domě a i když se to třeba tak úplně nezdá, modelace pozemku udělá hodně pro výsledný ráz zahrady.

Vhodné použití kamenepřidá zahradě na rozmanitosti. Chceme li mít na zahradě dominantní soliter z přírodního materiálu, ideální je použití velkých lomových kamenů nebo valounů. Tyto obrovské dominanty nelze usazovat do zahrady jinak než strojem, proto je nejlepší usazovat je v době, kdy se na pozemku dělají hrubé modelace terénu. Dopravit velké kameny do již stávající zahrady může být obtížné a ne vždy reálné, záleží na přístupu zahrady pro velkou techniku.

Menší kameny se dají použít do skalkynebo k vyskládání suché zídky. Ploché kameny se zase výborně hodí na šlapákové cestičky. Kámen je důležité vybírat nejen podle velikosti, ale také podle jeho způsobu použití ( na zídku, do skalky, na šlapáky apod.) a podle barvy. Barvu kamene je vhodné sladit s již použitými prvky např. barvou fasády, obložením domu, nebo s jiným převládajícím či výrazným prvkem na domě, případně s barvou venkovní dlažby. Můžeme zvolit oblé světlé šedobílé valouny nebo vybírat z velkého množství nepravidelných lomových kamenů  -  např.pískovec, který má světle okrovou barvu, žulu v různých odstínech šedé, tmavě šedou až sytě černou drobu či břidlici, vápenec v různě narůžovělých odstínech atd.

Často používaným a oblíbeným kamenem je pískovec, protože z tohoto materiálu lze díky dobré opracovatelnosti udělat téměř veškeré kamenné doplňky do zahrady a docílit tím jednotnosti v barvě i materiálu. Můžeme z něj postavit  zídku, menší pískovcové kameny můžeme použít do skalky, velké solitery  usadit jako dominanty, z pískovce se dělají také šlapákové cestičky v trávníku nebo drobné architektonické doplňky jako jsou různé sochy, fontány, japonské lampy, pítka apod. Ideální je také použití kamene ve spojení s vodními prvky